Kalite ve Hizmet Politikamız

jojumon.com olarak kurulduğumuz günden bu yana %100 müşteri memnuniyeti anlayışı ve sürekli kaliteli hizmet politikasını benimsemiş ve yaşadığımız kurumsallaşma sürecinde de bu anlayış ve politikamıızı her zaman en önde tutmuşuzdur.

Müşterilerimizin satın alma aşamasından, teslimat ve satış sonrasında yaşayabilecekleri hizmetlere kadar geçen tüm süreçlerdeki deneyimlerinin aynı ve yüksek kalitede olmasını hedefliyor, bu gayretle çalışıyoruz.

Bu anlayışla müşterilerimizle açık iletişim içerisinde bulunarak, iptal/iade koşullarımızı sitemizde yayınlıyoruz.

2 gün içerisinde koşulsuz iptal imkânı; Henüz teslimatı gerçekleşmemiş siparişlerinizi 2 gün içerisinde koşulsuz olarak iptal edebilirsiniz.

14 gün içerisinde iade imkânı; Teslimatı gerçekleşmiş ürünler için herhangi bir arıza tespiti halinde ücretsiz kargo ile, herhangi bir arıza tespit edilmemiş olması halinde ise iade kargo bedelini karşılayarak 14 güne kadar koşulsuz iade edebilirsiniz.

Ürünleriniz teslim edildikten sonra tüm soru ve talepleriniz için 0553 4166427 müşteri hizmetleri numaramızdan arama ya da whatsapp mesajı yoluyla destek alabilir, destek@jojumon.com adresimizden de bizlere e-posta gönderebilirsiniz.