Merak ettiklerinizi sizler için yanıtladık.

Alışverişe başlarken bazı sorular mutlaka aklınıza takılacaktır. Bu soruların yanıtlarını ve jojumon.com sitesinden alışveriş yaparken size hangi avantajların sunulduğunu öğrenmek için bu sayfayı inceleyebilirsiniz. Hâla soracak birşeyler varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz, iletişim için tıklayınız.

Neden jojumon.com?

  1. Binlerce ürün, zengin çeşit
  2. Kaliteli ürün, para ve zaman tasarrufu
  3. %100 Müşteri Memnuniyeti hedefi
  4. Deneyimli Müşteri Hizmetleri ekibi, Müşteri odaklı iptal & iade politikaları

Ödeme Seçenekleri Nelerdir?

Ödeme seçeneklerimiz arasında kredi kartı ile tek çekim ve taksitli ödeme, nakit/havale ile ödeme ve kapıda ödeme imkanı bulunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Siparişim ne zaman ulaşır?

jojumon.com olarak ahşap ürün grubunda neredeyse tüm ürünlerde stoklu çalıştığımız için siparişleriniz aynı gün ya da bir sonraki gün kargoya teslim edilecektir. Ahşap dışı boya ya da diğer yardımcı ürün gruplarında teslimat sürelerimiz daha uzun olabilmektedir. Tüm ürünlerin en geç kargoya teslim edilme tarihleri ürün sayfalarında yazmaktadır. Teslim sürelerini öğrenmek ya da acil ihtiyaçlarınız için whatsapp Müşteri Hizmetleri hattımızdan da bize ulaşabilirsiniz.

Stok Durumunu Nasıl Öğrenirim?

Ürünlerin stok durumları ve teslimat süreleri ürün sayfalarında açıkça belirtilmektedir. İsterseniz whatsapp Müşteri Hizmetleri hattımızdan da Müşteri Temsilcilerimize ulaşarak öğrenebilirsiniz.

Ürünüm Arızalı Çıkarsa Ne Yapmalıyım? Satış Sonrası Hizmetler (SSH)

Ürünlerinizde herhangi bir arıza veya sorun oluştuğunda Müşteri Hizmetlerimizi arayarak ya da bize ulaşın sayfamızdan mesaj göndererek talep açtırabilirsiniz. Kaydınız derhal işleme alınarak 24 saat içerisinde sizinle tekrar iletişime geçerek sorunlarınıza çözüm üreteceklerdir.

Herhangi bir sorun yaşamamanız için kargo teslimi sırasında dikkat etmeniz gereken hususlara linke tıklayarak erişebilirsiniz.